A – A1 – A2 Ehliyet

A1 SINIFI EHLİYET / 125 cc-11kw/14 hp
A1 SINIFI EHLİYET

A1 motosiklet sürücü belgesi alabilmek için 16 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

A1 Sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar; gücü 125 cc -11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler.

Ayrıca A1 sınıfı sürücü belgesi olanlar;  M sürücü belgesi olanların kullanma yetkisine sahip olduğu tüm araçları (iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped)) sürme yetkisine sahiptir.

 

 

 

A2 SINIFI EHLİYET / 600 cc ye kadar (12 kw/16hp ve 35 kw/47 hp)

A2 SINIFI EHLİYETA2 sınıfı sürücü belgesi sınıfı için adayların 18 yaşını doldurmuş olması şartı aranmaktadır.

A2 Ehliyeti olanlar; gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca A2 motor ehliyetine sahip olan adaylar; A1 ve M sınıfının kullanma yetkisine sahip olduğu tüm araçları sürme yetkisine sahiptir.

 

 

A SINIFI EHLİYET / Tüm motosikletler (36 kw/48 hp ve üzeri)
a SINIFI EHLİYET

A sınıfı sürücü belgesi için 20 yaşını doldurmuş olmanız ve en az iki yıllık A2 sürücü belgesine sahip olmanız veya A2 ehliyet olmaksızın 24 yaşında olmanız gerekiyor.
A Sınıfı sürücü belgesi ile; sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca A sınıfı ehliyete sahip kişiler M, A1, A2 sürücülerin kullanabileceği tüm araçları kullanma yetkisine sahiplerdir.